TEMPUS FUGİT

insan, insan olduğu için yanlıştır.

Melancoli I

Albrecht Dürer’in eserinden önce sihirli karelerden biraz bahsetmek istiyorum.

Sihirli kareler genelde 3 sütün ve 3 sıradan oluşur. Her bir karede sayı yazar ve alt alta olan sayıları, yan yana olan sayıları ve çapraz sayıları topladığınızda aynı sonucu verirler. Güzel anlatamadığımın farkındayım. Örneği inceleyince mantığını kavrayacaksınızdır.

180px-Magicsquareexample.svg   Evet sıra geldi sihirli karelerin en mükemmeline.

Albrecht_Dürer_-_Melencolia_I_(detail)

Bu sihirli kareyi diğerlerinden ayıran özellik ise sadece sütunları ve sıraları topladığınızda aynı sonucu değil, merkezdeki dörtlüyü, çeyreklerdeki dörtlüyü ve köşedeki sayıları topladığınızda da aynı sonucu elde etmenizdir. Albrecht Dürer bu eserini 1514’te tamamladı ve altta ortadaki iki sayıya baktığınızda 1514’ü görmektesiniz. Hadi biraz da eserden bahsedelim.    Bu noktada Kayıp Sembol – Dan Brown’dan alıntı yapacağım.

Melencolia_I_(Durero)

“Melancoli I, insanoğlunun Antik Gizemleri anlamakta çektiği sıkıntıyı tasvir eder. Melancoli I’deki sembolizm o denli karmaşıktır ki, Leonardo da Vinci’yi anlamak, onun yanında çocuk oyuncağı gibi kalır. Simgesel açıdan bu resim, insanoğlunun insani zekayı tanrısal güce dönüştürmekteki başarısız girişimini temsil eder. Simyasal açıdan ise, kurşunu altına dönüştüremediğimizi gösterir.

Melancoli I, Avrupa sanatında sihirli karelerin tarihte ilk görüldüğü eserdir. Bazı tarihçiler, Dürer’in şifreli bir şekilde Antik Gizemlerin Mısır’daki Gizem Okullarından çıkıp Avrupa’ya geldiğini ve artık Avrupa’daki gizli cemaatlerde saklandığını gösterdiğine inanırlar.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: